Anna Janina Kloza

Anna Janina Kloza

Kategoria: Nauczyciel
Instytucje powiązane z użytkownikiem:Województwo: Podlaskie
Miasto: Białystok
Opis:

Pedagog, działaczka społeczna, animatorka kultury. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (filia w Białymstoku) i podyplomowych studiów dla absolwentów filologii polskiej na UwB. Pracuje w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku jako nauczyciel języka polskiego. we współpracy z warszawską fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Aktywnie działa na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, przywracania pamięci o Żydach podlaskich i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, interesuje się również edukacją międzykulturową i nauczaniem o Holocauście. We współpracy z Małgorzatą Rusiłowicz i Fundacją Edukacji i Twórczości przygotowała dwa projekty dla nauczycieli i animatorów kultury: „Żyliśmy razem przez wieki, czyli Żydzi i Polacy w Białymstoku" oraz „Jedno jest słońce dla wszystkich i jedno niebo nad nami: Romowie, Białorusini, Żydzi na Podlasiu". Dzięki projektom powstały publikacje i nowe scenariusze zajęć, pomocne dla nauczycieli.

 

 

Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku jako członek grupy inicjatywnej. W 2010 r. przygotowała z młodzieżą spektakl „Niekochana" na podstawie prozy Arnosta Lustiga, Ocalonego z Zagłady. Sztuka porusza problematykę prostytucji jako narzędzia manipulacji w getcie w Teresinie.

 

Anna Janina Kloza ukończyła wiele międzynarodowych szkół, m.in w Yad Vashem w Izraelu, Berlinie, Nowym Jorku, Krakowie, Paryżu, gdzie zdobywała wiedzę na temat dziedzictwa żydowskiego i Holocaustu. W 2007 r. otrzymała Złote Klucze „Kuriera Porannego" za działalność społeczną, a także wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Akcja akacja" za pracę na rzecz dialogu międzykulturowego. Laureatka Międzynarodowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata"( 2008), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jako „kustosz pamięci".

 

 

Strona www: chana-estera.blogspot.com