Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka

Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka

Javascript is required to view this map.
Kategoria: Ośrodek kultury
Województwo: Lubelskie
Miasto: Lublin
Dzielnica Lublina: Wieniawa
Opis:

       

„Chatka Żaka”, czyli Akademickie Centrum Kultury w Lublinie, to instytucja kulturalna utworzona przez Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie. 

„Chatka Żaka” to miejsce z bogatą tradycją, kolebka kultury alternatywnej w Lublinie.

Od 2013 roku w budynku ACK działa Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS w ramach projektu pn. „Przebudowa bazy dydaktycznej UMCS w Lublinie Inkubator Medialno-Artystyczny”.

 

Misją Akademickiego Centrum Kultury jest promowanie kultury studenckiej
i promowanie kultury i artystycznej wizji świata wśród studentów oraz proponowanie aktywności kulturalno-społecznej jako kreatywnego sposobu spędzania wolnego czasu i sposobu na spędzanie życia.

Akademickie Centrum Kultury działa na mocy statutu nadanego przez jednostkę nadrzędną, jaką jest UMCS. ACK ma za zadanie pełnić funkcję wykonawczą polityki kulturalnej zgodnej z założeniami Uniwersytetu. Jako integralna część Uniwersytetu, „Chatka Żaka” w sposób naturalny urzeczywistnia wizję uniwersytetu jako miejsca kształtującego przyszłe pokolenia intelektualistów i grup posiadających wpływ na wizerunek naszego miasta i państwa w przyszłości.

Chatka Żaka od lat istnieje na kulturalnej mapie Lublina. Przez lata kojarzona z alternatywną sceną teatralną oraz muzyczną i Dyskusyjnym Klubem Filmowym, dziś wraca do swoich scenicznych korzeni w nowej formie teatru improwizacji.

W Chatce Żaka działa wiele inicjatyw i grup artystycznych, m.in. Akademickie Radio Centrum, Artystyczne Warsztaty Umiejętności, Chór UMCS, Epicentrum Technik Teatralnych, „Gatki z Chatki”, Grupa Fotografów Lubelskich, Pracownia Plastyczna, Kino Studyjne, Kioskart, Galeria Fotografii, Orkiestra św. Mikołaja, Scena AD HOC, Kulturiat – wolontariat studencki, Zespół Tańca Ludowego UMCS, Zespół Tańca Towarzyskiego „Impetus”.

 

Chatka Żaka współpracuje na stałe, m.in. z Fundacją Absolwentów UMCS, Fundacją 5Medium, Kabaretem Smile, Stowarzyszeniem Ciné Europa, Stowarzyszeniem Grupa Projekt, Teatrem Improv No Potatoes oraz instytucjami kultury i organizacjami studenckimi w Lublinie i w Polsce.

 

Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” organizuje wydarzenia cykliczne, m.in.:

  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”

  • Studenckie Konfrontacje Filmowe

  • Studencki Ogólnopolski Festiwal „Kontestacje”

  • Lubelski Festiwal Piosenki Studenckiej „Bakcynalia”

  • Festiwal Piosenki Autorskiej „Wschody”

  • Lubelskie Dni Fotografii


 

Współpraca Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" z Ośrodkiem "BramaGrodzka - Teatr NN":
 

  • „Rozstrzelane Pomarańcze” nowa poezja ukraińska na śniadanie w ramach Miasta Poezji 2010

 

 

  • Karbido i Jurij Andruchowycz projekt „Cynamon” w ramach Miasta Poezji 2010

Strona www: www.ack.lublin.pl
Profil społecznościowy: www.facebook.com/ack.umcs.chatkazaka
Adres:

ul. I. Radziszewskiego 16
20-031 Lublin

Telefon: (81) 533 32 01
E-mail: [email protected]
Osoba zarządzająca: Wybacz Barbara
Osoby powiązane z tą instytucjąOsiągnięcia:

Historia:

„Chatka Żaka” to jeden z symboli akademickiego Lublina. Zaprojektowany przez Krystynę Różycką i utrzymany w stylu modernistycznym obiekt powstał w latach 60. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Dzięki unikalnym fragmentom elewacji inspirowanej architekturą lat 30., jedynej w swoim rodzaju kompozycji geometrycznej zdobiącej zewnętrzną ścianę budynku oraz przeszklonemu holowi „Chatka Żaka” jest wizytówką miasteczka studenckiego. W części Akademickiego Centrum Kultury, gdzie przed laty mieściła się stołówka UMCS, powstał Inkubator Medialno-Artystyczny. Jego najważniejszym elementem są profesjonalne studia telewizyjne i radiowe oraz nowoczesny sprzęt produkcyjny i szkoleniowy. Chatka Żaka zyskała nowoczesną salę wielofunkcyjną, z możliwościami kina 3D, nagłośnieniem w jakości HD, z profesjonalnym oświetleniem i zapleczem scenicznym.