Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej

Kategoria: Ośrodek kultury
Województwo: Lubelskie
Miasto: Lublin
Dzielnica Lublina: Śródmieście
Opis:
  "Lublin" jest kulturalnym ambasadorem naszego kraju i regionu, obdarowującym polskim folklorem ludzi z krajów niemal wszystkich kontynentów, do których w niezliczonych wojażach docierał, laureatem ogromnej ilości festiwali w kraju i za granicą. Wszędzie zachwycał profesjonalizmem, świeżością, wigorem, połączonymi z serdecznym uśmiechem. Od 1994 r. - to inne z kroków milowych - jest też zespół jedynym organizatorem powstałych 10 lat wcześniej i odbywających się do tej pory w Lublinie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Od 1997 r. noszą one imię Ignacego Wachowiaka, zmarłego rok wcześniej ucznia Wandy Kaniorowej, jej następcy w roli dyrektora i głównego choreografa, a od roku 2000 szczycą się patronatem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania, nagrodami Ministra Kultury,Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody i Prezydenta Lublina.
W 2008 r. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Obecnie w zajęciach Zespołu uczestniczy około 500 osób skupionych w 16 grupach uszeregowanych wiekowo od 5 do 25 lat.

 

Strona www: www.zpit.lublin.pl
Profil społecznościowy: www.facebook.com/zpit.lublin
Adres:

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin"
ul.1 Armii WP 3, 20-078 Lublin
e-mail: [email protected] , [email protected]
telefon: tel: (0048)81-53-278-43, 81-53-250-80
fax: 81-53-244-83

 

Telefon: tel: (0048)81-53-278-43, 81-53-250-80 fax: 81-53-244-83
E-mail: [email protected] , [email protected]
Osoba zarządzająca: Jankowska Katarzyna
Osiągnięcia:

Przez prawie 65 lat uzbierało się tego baaaaaaaaaardzo dużo:)

Zapraszamy na stronę: www.zpit.lublin.pl oraz www.facebook.com/zpit.lublin

 

Historia:

Rok 1948 - w Lublinie powstaje Teatr Młodego Widza, zajmujący się m.in. - jako jeden z pierwszych w kraju po II wojnie - folklorem. 1953 - teatr przekształca się w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej, 1959 - wyrusza w pierwszy wyjazd zagraniczny, 1984 - powstaje piękny Domu Folkloru, 1998 - przyjęta zostaje nazwa Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej. To tylko niektóre milowe kroki Zespołu, który jest fenomenem w krajowej i międzynarodowej skali, uniwersytetem ludowych tańców i pieśni, a przy tym - zważywszy na to, że przewinęło się przezeń blisko 30 tys. członków, na trwałe zarażonych folklorem - niezwykłym zjawiskiem socjologicznym. Kaniorowcy, jak się popularnie mówi o Zespole od imienia jego założycielki Wandy Kaniorowej, związani są z nim przez całe młode życie, nawet po kilkanaście, a i więcej lat. Tu się edukują, wychowują, a także po prostu bawią, awansując z grup dziecięcych, młodzieżowych aż do I Reprezentacji i przyswajając niebywale obecnie bogaty repertuar. Obejmuje on opracowane artystycznie przez wybitnych - w większości własnych - choreografów i muzyków melodie, pieśni i tańce z niemal wszystkich regionów Polski, od rodzimych lubelskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich czy cieszyńskich po najnowsze - kaszubskie, a także tańce narodowe - polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki.
Jest też "Lublin" kulturalnym ambasadorem naszego kraju i regionu, obdarowującym polskim folklorem ludzi z krajów niemal wszystkich kontynentów, do których w niezliczonych wojażach docierał, laureatem ogromnej ilość festiwali w kraju i za granicą. Wszędzie zachwycał profesjonalizmem, świeżością, wigorem, połączonymi z serdecznym uśmiechem. Od 1994 r. - to inne z kroków milowych - jest też zespół jedynym organizatorem powstałych 10 lat wcześniej i odbywających się do tej pory w Lublinie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Od 1997 r. noszą one imię Ignacego Wachowiaka, zmarłego rok wcześniej ucznia Wandy Kaniorowej, jej następcy w roli dyrektora i głównego choreografa, a od roku 2000 szczycą się patronatem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania, nagrodami Ministra Kultury,Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody i Prezydenta Lublina.
W 2008 r. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Obecnie w zajęciach Zespołu uczestniczy około 500 osób skupionych w 16 grupach uszeregowanych wiekowo od 5 do 25 lat.


1948 - Teatr Młodego Widza
1953 - Przekształcenie Teatru Młodego Widza w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej
1954 - Pierwsza stała siedziba
1956 - Powstanie Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej
1959 - Pierwszy wyjazd zagraniczny
1978 - Oddanie do użytku nowej siedziby Zespołu
1981 - Nadanie ZPiT Ziemi Lubelskiej imienia Wandy Kaniorowej
1984 - Powstanie Domu Folkloru
1994 - Przejście Zespołu pod opiekę samorządu miasta Lublina
1998 - Przyjęcie nazwy: Zespół Pieśni i Tańca "LUBLIN" im. Wandy Kaniorowej