IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej

IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej

Javascript is required to view this map.
Kategoria: Liceum, szkoła ponadgimnazjalna
Województwo: Lubelskie
Miasto: Lublin
Dzielnica Lublina: Śródmieście
Opis:

Historia szkoły sięga roku 1911, w którym to Wacława Arciszowa zwróciła się do Chełmskiej Dyrekcji Szkolnej z prośbą  o "zgodę na założenie prywatnej, czteroklasowej szkoły żeńskiej". 1 października kurator Warszawskiego Okręgu Naukowego wyraził zgodę na udzielenie  p. Arciszowej koncesji na założenie szkoły. Czteroklasowe Prywatne Żeńskie Gimnazjum W. Arciszowej zostało otwarte 2 września 1912 r.
W 10 rocznicę wybuchu II wojny światowej tj. 1 września 1949, została upaństwowiona. Była to czwarta szkoła ogólnokształcąca (po Staszicu, Zamojskim i Unii) w Lublinie. 1 września 1966 szkołę rozdzielono na: Szkoła Podstawowa nr 38 i IV LO.

Strona www: www.4lo.lublin.pl
Profil społecznościowy: facebook.com/pages/IV-Liceum-Ogólnokształcące-imSSempołowskiej-w-Lublinie/141525639243172?ref=ts
Adres:

IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej

ul. Szkolna 4
20-124 Lublin
 

Telefon: (81) 747 7817
E-mail: [email protected]
Osoba zarządzająca: Gębka Grzegorz
Osoby powiązane z tą instytucjąOsiągnięcia:


Szkoła współpracuje z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN":

  • 2008 - udział w festiwalu "Miasto Poezji. Lubelski Festiwal Literacki": Świadectwa
  • 03.04.2012 - udział w warsztacie polsko-izraelskim, „Polska : Izrael” - warsztat edukacji międzykulturowej przybliżający obraz współczesnej Polski i Izraela(koordynator ze strony Ośrodka - Izabela Błasiak).
  • 27.09.2012 - udział w projekcie "Dzieci z Ochronki - Powrót", warsztat edukacyjny "Graffiti - Memories Give Life" - historia dzieci z żydowskiej ochronki i muralu upamiętniającego ich życie i śmierć (prowadząca warsztat: Aleksandra Duź), warsztat edukacyjny "Graffiti jako forma edukacji". Wspólne odtworzenie na ścianie w szkole graffiti zniszczonego w Gimnazjum nr 17. Akcja społeczna była realizowana w ramach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej (koordynator ze strony Ośrodka Aleksandra Duź).
  • 16 marca - Misterium Światła i Ciemności
  • 19 kwietnia - Listy do Henia
  • zwiedzanie wystawy "Lublin. Pamięć Miejsca"
  • współpraca przy organizacji autorskiego projektu pani Iwony Słowińskiej pt. " Wielokulturowość Lublina"
  • 11.04.2014 - udział w Marszu Pamięci organizowanym przez ZS nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie w rocznicę likwidacji getta na Podzamczu. Marsz Pamięci przeszedł spod ZS nr 1 pod pomnik Ofiar Getta w Lublinie, mieszczący się przy SP nr 24 przy ul. Niecałej (współpraca z Pracownią Brama, Bartosz Gajdzik).
http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/43244/5ZachariewiczK.JPG http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/43241/2K.JPG

 

 


Szkoła przeprowadziła młodzieżowe działania międzynarodowe:
Kraj pochodzenia: Izrael
03-04-2012
Typ działania:
-spotkanie polsko-żydowskie
-warsztat

Młodzież z IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w marcu 2012 brała udział w spotkaniu  i warsztatach  z młodzieżą żydowską.

Realizowany był warsztat polsko-żydowski (Poland:Israel) dla 70 Polaków i 70 Żydów z różnych krajów świata (członkowie grupy Haszomer Hacair z Australii, Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Włoch, Szwajcarii i Izraela).

Osoba odpwiedzialna: Teresa Gralewska.


Kraj pochodzenia: Izrael
17-10-2013
Typ działania:
-spotkanie polsko-żydowskie
-warsztat

17 października uczniowie IV LO spotkali się z 80-osobową grupą młodzieży z dwóch szkół izraelskich:

  • Guttman w Netanji
  • Ort Afridar w Ashkelon.


Młodzież brała udział w warsztatach integracyjno-edukacyjnych, które odbyły się w szkole w grupach polsko-żydowskich. Razem z Izraelczykami uczniowie uczestniczyli w ceremonii na Majdanku.

 

Osoba odpwiedzialna: Teresa Gralewska.