Spotkanie z opowieścią

Słuchanie opowiadanych historii zawsze było rodzajem misterium. W czasach gdy podstawowym środkiem przekazywania wiedzy o minionych i aktualnych wydarzeniach była opowieść szczególną rolę pełnili bajarze snujący swoje opowieści wśród słuchaczy zgromadzonych wokół ogniska, czy też w gospodzie.
Zaczęliśmy zastanawiać się czy we współczesnym świecie można jeszcze doprowadzić do autentycznego spotkania między ludźmi wychowanymi na nowoczesnych „gorących” mediach z kimś opowiadającym jakąś historię. Kimś, kto przychodzi i mówi: Posłuchajcie, chcę wam opowiedzieć historię! 
W ten właśnie sposób powstały trzy przedstawienia: „Był sobie raz”, „O tym jak Fajwł szukał samego siebie”, „Tajbełe i demon”. W  2009 i 2010 roku Ośrodek był organizatorm  "Wędrownych spotkań z opowieśćią" (zobacz: 2009, 2010), zaś w 2011 roku razem z Przestrzenią Działań Teatralnych ACK - "Chatka Żaka" uruchomił cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów poświęconych sztuce opowiadania historii.
 

          

 

Skąd się to wzięło?
Storytelling revival, czyli światowy ruch odnowy tradycji opowiadania historii staje się popularny ostatnimi czasy również w Polsce. Na świecie znane są festiwale, na których spotykają się ludzie i opowiadają sobie godzinami historie. Tak dzieje się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji. Istnieją też ośrodki w Wielkiej Brytanii i Irlandii. We Francji historia opowiadana stała się już odrębną dziedziną artystyczną, jest także przy tym powszechną dziedziną nauki i edukacji. Zawód opowiadacza historii nie jest jednak nowym zjawiskiem, gdyż jego tradycje sięgają dawnej tradycji wędrownych kuglarzy, bardów i pieśniarzy prowansalskich. Mity, baśnie i opowiadania były zawsze ważną częścią każdej kultury rdzennej i występują w innych kulturach. Dzięki prostej strukturze opowiadania, dzieci, młodzież i dorośli mogą bawić się, wzruszać i uczyć. (czytaj więcej >>)

 

LINKI:
1.Opowiadanie historii rodziny poprzez teatr
2. Bajkoterapia
3. Jak opowiadać baśnie?
4. Sztuka opowiadania dawniej i dziś
5. Pieśni dziadowskie