English version

Idea projektu

 Dopisane Losy
 
Mijają lata i dramatyczne zdarzenia związane z historią miasta w którym żyjemy – Lublina, oddalają się od nas coraz bardziej. Kto pamięta o tym, że w miejscu w którym są puste place i trawniki znajdowało się kiedyś miasto żydowskie? Co możemy zrobić by pamięć o zamordowanych  przez Niemców jego mieszkańcach i ich wielkich cierpieniach była żywa i wypełniona emocjami?
 
Często nie ma żadnych dokumentów, ani świadków tych dramatycznych zdarzeń sprzed lat. Zdarza się, że odnajdujemy tylko czyjeś nazwisko i nic więcej. Nie wiemy kim była ta osoba, nie znamy jej losu.
 
Ta dramatyczna sytuacja stała się dla nas punktem wyjścia do symbolicznego działania „Dopisane losy”. Chcemy w ten sposób przywrócić pamięć o tych, których skazano na zapomnienie i nieistnienie, którym odebrano nawet ich indywidualne losy. 
 
W jego ramach proponujemy dopisywanie do każdego takiego nazwiska krótkiej opowieści o kryjącym się za nim człowieku. Oczywiście opowieść ta będzie opierała się tylko i wyłącznie na wyobraźni jej autora.
 
Napisanie nawet krótkiej opowieści będzie formą budowania naszej emocjonalnej więzi z tymi osobami, formą ich upamiętnienia. Wśród osób którym możemy przywrócić los są m. in. zamordowane dzieci z żydowskiej Ochronki, czy też niektórzy mieszkańcy lubelskiego getta, których znamy ze sporządzonej listy zawierającej 4,5 tys. nazwisk.
 
Na stronie internetowej projektu: www.latarnia.teatrnn.pl/dopisanelosy znajdują się nazwiska, z których można wybrać to, do którego dopiszemy historię osoby która je nosiła. Do tego prostego działania wystarczy tylko czysta kartka papieru i długopis.
 
Najpiękniejsze prace staną się częścią artystycznej wystawy „Pamięć Miejsca" oraz będą prezentowane na serwisie projektu.
 

 

 
/przykładowy list - książeczka artystyczna wykorzystana w projekcie "Listy do Henia". Autor: Dawid Szymański/