English version

Listy do Henia

Zdjęcie małego chłopca które widzisz przed sobą zostało zrobione na jednej z głównych ulic Lublina. Nie wyróżnia się ono niczym specjalnym i niewiele da się o nim powiedzieć.

Być może niektórzy z mieszkańców Lublina są w stanie rozpoznać miejsce, przy którym stoi widoczny na zdjęciu chłopiec.

Ludzie mijają je codziennie nie zwracając na nie uwagi.
Patrząc na to zdjęcie, nie jesteśmy w stanie nawet określić czasu, w którym zostało zrobione. Może przed wojną? A może po wojnie w latach 50., 60.? Takich zdjęć robi się na ulicy dzieciom tysiące.
 

Ale za tym na pozór bardzo zwykłym zdjęciem kryje się historia życia urodzonego w 1933  roku w Lublinie żydowskiego chłopczyka Henia Żytomirskiego. To właśnie on widoczny jest na zdjęciu. 1-szego września 1939 roku sześcioletni Henio miał rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dokładnie wtedy wybuchła wojna i Henio nigdy do szkoły już nie poszedł. Zginął prawdopodobnie w 1942 r. na Majdanku w komorze gazowej.

Zdjęcie to jest ostatnim z serii zdjęć  robionych mu co roku przez ojca. Fotografie ocalały i można je ułożyć w mały album.  Przewracając jego kartki widzimy fotografie Henia w roku 1933, w 1934 aż do ostatniego zdjęcia z 1939 roku.

Przechodząc obok tego  miejsca przy którym kiedyś stanął Henio a ojciec zrobił mu zdjęcie pomyśl o tym małym żydowskim chłopczyku. Opowiemy Ci teraz jego historię.

 

Henio. Historia jednego życia ►

Projekt "Listy do Henia" ►

Henio Żytomirski - fotografie ►

 

"Listy do Henia" - scenariusz warsztatu ►

"Listy do Henia" - załączniki do warsztatu ►

"Unde malum? Dlaczego pamiętamy o Heniu Żytomirskim?" - scenariusz warsztatu ►

"Listy do Henia - warsztat o trudnej pamięci o żydowskich dzieciach, które zginęły w Holokauście" - scenariusz warsztatu dla młodzieży polskiej i żydowskiej ►

 

Listy do Henia (2005 - 2010) ►

Listy do Henia (2011) ►