Przewodniki LublinLab - Sławin wczoraj i dziś


Twórz własne trasy, zostań twórcą
e-przewodników, dziel się nimi z ludźmi z całej Polski.

"Przewodniki LublinLab" to program do samodzielnego tworzenia multimedialnych przewodników. To bardzo proste: oznaczasz miejsca na mapie, opisujesz je, dodajesz fotografie, filmy lub dźwięki. Zrobione!

W ten sposób możesz dzielić się z innymi ulubionymi trasami w Twoim mieście, tworzyć ścieżki edukacyjne dla uczniów, czy mapy problemów dla władz Twojego miasta.

To nigdy nie było takie proste! Wystarczy kilka kliknięć, by stać się twórcą WŁASNEGO PRZEWODNIKA!

Javascript is required to view this map.
Sławin to jedna z 27 dzielnic Lublina położona w północno-zachodniej części miasta. Tereny te zostały przyłączone do Lublina w 1959 roku a ich wcześniejsze losy nie zostały w pełni poznane aż po dziś dzień. Pierwsze wzmianki o wsi o tej nazwie pochodzą z XIV wieku. Około 1456 roku rodzina Firlejów ze Sławina lokowała obok swojej wsi nową osadę – Wolę Sławińską. Właścicielami tego majątku byli m.in.: Mikołaj Dzik h. Doliwa (połowa XV wieku), Andrzej Dydyński (1676 rok), Kunegunda Dydyńska (wspomniana w aktach grodzkich z 1703 i 1707 roku), Władysław Frydryks (1881 rok), Wilhelm Krebs (1894-1916 rok). W obrębie Sławina znajdowały się prężnie działający folwark oraz uzdrowisko. Dziś Sławin kojarzony jest przede wszystkim z Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodem Botanicznym UMCS.
Licencja Creative CommonsProjekt realizowany w ramach programu Akademia Orange. Wszystkie materiały dostępne na stronie "LublinLab" Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska